Kde je kouzlo českých tradic…

Čas Adventu s sebou přináší pocit domova a rodinného souznění. Ale je tomu skutečně tak? Každoroční shon za nákupem vánočních dárků známe všichni. Mnohdy místo radosti nalézáme spíš pocit beznaděje, kdy už nás nenapadá, co bychom ještě měli nadělit pod stromečkem. Všichni mají všechno a komu něco chybí, tak si to koupil během roku. Jiného zase tíží pocit, že Vánoce zruinují jeho peněženku a jediné co by si přál k Vánocům je, aby neexistovali.

Proč nemáte na dárky?

Někteří lidé se kvůli Vánocům dokonce pravidelně zadlužují a pak je splácejí do příštích Vánoc! To je drahá chyba. Mnoho lidí nechápe, že 20% úrok je naprosto luxusní zisk pro úvěrové společnosti. Moje babička dárky nakupuje průběžně a nikdy si nemusela brát spotřebák. Jakmile si dáme peníze na Vánoce včas stranou, místo abychom si půjčovali, budeme je mít automaticky o 20% bohatší!

Můj příběh

Před lety jsem na tom začal být podobně. Neměl jsem Vánoce rád, právě kvůli penězům. Začal se ze mě totiž stávat dospělý člověk. A dospělí lidé si všechno jenom komplikují. „Aby dárek udělal radost, musí stát hodně peněz“, „Jak by na mě koukali, kdybych jim nedal pořádný dárek.“ … Takovéhle hlouposti nosí dospělí v hlavě. Děti Vám namalují obrázek nebo něco vyrobí a mají z toho radost. Žádnou hlavu si z toho nedělají, narozdíl od nás dospělých.

Jaký si to uděláš…

Moje žena na to měla jiný názor a postupně mi pomohla mít Vánoce zase rád: „Víš co miláčku, Vánoce budeš mít takový, jaký si je uděláš. Jestli chceš bejt naštvanej, že jsou Vánoce, tak si klidně buď. Ale mě do toho netahej, já mám Vánoce ráda.“ Má pravdu. Vždycky ráda dává dárky. Na tom vlastně není nic špatného, dělat druhým radost. Všechny ty chmury kolem Vánoc jsou jenom v hlavně každého, kdo si je tam pustí.

Pomalu uvařená žába

Není to lehké. Stále mám začátkem prosince divný pocit, že zase budou… než mi žena připomene, že už je mám vlastně rád. Aha! Mám rád Vánoce! Jako malý jsem je miloval! Těšil jsem se půl roku dopředu! Ta změna přišla tak pozvolna, že jsem vánoční radost zapomněl a stres si ukotvil.

Je to jako s tou žábou. Když hodíte žábu do vařící vody, hned vyskočí. Když jí hodíte do vlažné vody a pomalu budete přitápět, uvaříte ji. V žádném případě to doma nezkoušejte! S lidmi to funguje stejně, dětská radost se pomalu vyvařila do vánočního mrzoutství.

Vánoční logika

Mozek si pamatuje na základě pocitů, které není snadné předělat pomocí logiky „od dneška mám Vánoce rád“. Pokud nejste naladění na Vánoční vlně, jako moje žena, musíte si najít někoho, kdo Vám to bude stále připomínat, dokud se nevrátí ty správné vánoční pocity štěstí a radosti. Stačí koncem listopadu navštívit tyto stránky :)

Co potěší nejvíc

Vánoce se stávají krásné díky maličkostem. Vůbec nemusejí být drahé, naopak. To jen dospělí přistoupili na hru, že jen drahé, velké nebo luxusní je to, co udělá největší radost. Radost je stav mysli a probudit ji můžete čímkoliv. Laskavým slovem nebo zapálením svíčky počínaje. Udělejte si letošní Vánoce krásné bez ohledu na očekávání. Připomeňte lidem kolem sebe o čem Vánoce jsou – o tom být spolu a udělat si radost tím, že je rodina a přátelé pohromadě.

Přeji Vám krásný adventní čas,

Lukáš Juhász

PS: právě pro chvíle pohody a klidu pro Vás Jana Lapáčková
jako každoročně připravila adventní věnce a svícny…

Adventní nabídka pro milé lidi:

  • adventní věnec (průměr 30 cm)
  • svícen (1 svíčka) v aranžovací hmotě
  • svícen keramická nádoba (4 svíčky) s aranžovací hmotou
  • závěsný věnec na dveře

Objednávejte na 737 687 881 nebo emailem na jana@www.kvetiny-florinda.cz.uvirt64.active24.cz

Fotogalerie:

 

« zpět na předchozí stránku

« zpět na úvodní stránku